Literatura

Tłumaczenia

Artykuły/Recenzje

Publicystyka


Krótka notka biograficzna


5KB Moim ulubionym bohaterem literackim jest kot Garfield - postać z komiksów. Cenię go dla jego wad, które pokazuje otwarcie. Jest żarłokiem, potrafi się porządnie wygłupić, toteż wyraża moją filozofię: Przebacz s obie, że jesteś tak niedoskonały i wykonany z kiepskiego materiału.

Nazywam się Emma Popik jestem pisarką, mieszkam w Gdańsku. Wydałam kilka książek, parę innych mam w maszynopisie lub na C:\RECENT. Będę je sukcesywnie przygotowywać do wydania w stosownym czasie. Przerwy i nieobecność została spowodowana w ypadkami historycznymi, które kierowały uwagę z stronę polityki, a nie literatury pięknej. Kiedy telefonowałam do wydawnictwa "Czytelnik", pytając o losy mojej książki pt. "Raport" , słyszał am okrzyki dobiegające z ulicy: "Chodźcie z nami"! Drżały szyby, dobiegał odgłos syren milicyjnych . Nie był to okres przychylny dla literatury, mówiąc delikatnie. W tumulcie i wrzawie, słychać tylko głos tłumu. Książka ta wydana w tak zabójczym dla lite ratury okresie, pojawiła się tylko dzięki Panu Henrykowi Chłystowskiemu, ówczesnemu redaktorowi naczelnemu wydawnictwa. Nigdy się nie spotkaliśmy, zna mnie wyłącznie poprzez książkę.

Przez kilka lat przebywałam za granicą. Po powrocie zastałam zmienioną sytuację. Musiałam rozpoznać rzeczywistość. Wciąż pisałam, na przekór czasom.

Wydałam dwie książki z gatunku science - fiction:"Tylko Ziemia" - "Iskry" 1986 r. (tom opowiadań), "Bramy strachu" - "Akia" 1995 r. (zawierające dwao powiadania: tytułowe "Bramy strachu" oraz "Schizis - teoria światów nierealnych"). Wydałam również powieść "Raport" - "Czyteln ik" 1988 r. (socjologizująco - kryminalna) i tom wierszy "Wrzące powietrze" - "Wydawnictwo Gdańskie" 1994 r.

W latach osiemdziesiątych wydawano almanachy, zawierające opowiadania science fiction. Owocny był rok 1986. Wydano wówczas dwa almanachy. "Bliskie spotkania" opublikowany przez „Iskry" w 1986 r. Znajduje się w nim moje opowiadanie pt. "Stacja". "Almanach Literacki Iskier" zawiera dwa moje opowiadania "Dziedzina" i "Ekstaza".

Potem nastąpiła przerwa, czasy były niepewne, zmieniały się czasopisma i wydawnictwa. Wszystko ulegało zmianie. Jednakże mimo bełtania się historii redaktor naczelny "Fantastyki" wystąpił z inicjatywą wydania almanachu zbierającego najceln iejsze polskie opowiadania najlepszych autorów, jak napisał mi w liście przesłanym do Londynu. Zaowocowało to wydaniem okazałego tomu pt. "Co większe muchy" , wydanego przez wydawnictwo "Reporter" w 19 92 r. Znajduje się w nim moje opowiadanie "Mistrz".

Drukowałam również opowiadania w "Fantastyce". Jestem obecna na łamach tego pisma od początku. Drukuję w nim bardzo rzadko.

RECENZJE
Recenzje były zawsze bardzo dobre. W zbiorze krytyk literackich pt. "Czas fantastyki" Maciej Parowski, omówiwszy delikatną i kruchą fantastykę pisaną przez kobiety, zamieszcza taką wypowiedź: " Na tym tle Emma Popik i jej debiutancki tomik "Tylko Ziemia" zaskakują konsekwentną czarną atmosferą, bardzo chwilami wyszukanym okrucieństwem wizji i wyczuwalną agresywnością. W towarzystwie naszych pań, Emma Popik wygląda na jedyną autorkę chodzącą, za przeproszeniem, w portkach na co dzień i od święta. Buduje charakterystyczne własne wizje, zdecydowanym piórem opisuje światy po kataklizmie, bądź naprawdę egzotyczne zaświaty, miewa wyraziste pomysły, klarowny jezyk, nieźle operuje nastrojem. Jej opowi adania, jak "Mistrz", "Nadejście Fortynbrasa", "Szaman" robią silne wrażenie, czuje się w nich zaciekłość i zdecydowanie. Jest to proza, którą chce się czytać". Ten zbiór krytyk nosi następującą, odręczną dedykację autora: "Emmie, jednej z bohaterek tej książki".

TŁUMACZENIA
W ciągu ostatnich lat przetłumaczyłam kilka książek: "Twój osobisty horoskop" - Josepha Polansky'ego, "Nieproszeni goście" - Richarda Halla, "Dawne tajemnice" - Colina Wilsona, "Przyjaciele czy nadzorcy" - Leah Haley, sprawozdanie z jej spotkań z kosmitami, dokonującymi na niej doświadczeń, "Kosmiczna psychologia kobiety" - Judith Bennett (doktor psychologii). Jest to wspaniałe dzieło. Polecam tę książkę nie tylko kobietom, ale i mężczyznom, którym zależy na harmonijnym partnerstwie. Dowiedzą się naprawdę rzeczyz adziwiających o kobietach i o sobie.
1KB
Emma Popik