Szaman

Z Emma Popik : Oficjalna strona gdanskiej autorki ksiazek SF
Skocz do: nawigacja, szukaj

Szaman

Szaman Fantastyka.jpg

Plik:Szaman - Emma Popik.pdf

To niesamowite opowiadanie, które na pewno wzbudzi w czytelniku silne przeżycie. Są pagóry pokryte lodem - czy wiemy, co ukrywają w swych głębiach? Na jednym z nich jest budynek: z jego wnętrza dobiegają jakieś odgłosy. Na progu leży szkielet człowieka. Szaman wchodzi codziennie na pagórek, by się modlić do Świateł. Ogrzewają ludzi, umożliwiając im przeżycie.

Nagle jedno ze świateł gaśnie. Lud miłości się burzy i chce ukamienować kobietę. Za to, że ogrzewała swym ciepłem jednego z żołnierzy zatopionych w lodzie, leżących piętrami na swoich łóżkach. Ożywiła go, lecz jest nadal ukryty w bunkrze swej osoby i dochodzą do niego tylko niektóre sygnały. Mało rozumie.

Szaman zauważył, że gruby kabel jest rozerwany. Wydaje mu się, że nagle wiele zrozumiał z przeszłości i wie, jak działają ukryte pod pagórkami urządzenia. Wiemy, co się wydarza. Topnieje lód, na ziemi stoją kałuże ciepłej wody. Lud żąda cudu. Postawiony w sytuacji przymusowej, Szaman prowadzi żołnierza do budowli na pagórku, by ożywił Światła i by ocalił świat. Żołnierz idzie kołyszącym się krokiem, niewiele rozumie jego umysł. Jest w nim jednak jedno, co wykonuje bez wahania i bez potrzeby myślenia: wyuczone procedury. Co się stanie ze światem?