Genetyka bogów

Z Emma Popik : Oficjalna strona gdanskiej autorki ksiazek SF
Skocz do: nawigacja, szukaj
Genetyka bogow.jpg

Kiedyś w ludzkim języku było o wiele mniej słów. Powstawały jednak nowe przedmioty i pojęcia. Jak je nazwać? Używano do tego celu znanych słów, często z zakresu opisywania ciała człowieka. Rzeczy miartwe otrzymywały oczy i na nas patrzyły.

Interesuje mnie podział ludzkiego mózgu na półkule. Lewa odpowiada ogólnie mówiąc za intelekt, prawa natomiast - za emocje. Jest ona również symbolem kobiety. W rozdziale "Złote jabłko umysłu" opisałam, czym ono jest. Ponieważ łatwiej zobaczyć jabłko niż owoc, biblijna Ewa podaje mężczyźnie jabłko. Jest to jednak owoc myślenia, poznania, rozumowania. Jak więc działa ludzki mózg? Odpowiedziały nam dzieci, które poprzez emocje poznają nowe słowa i się uczą. Prawa półkula mózgu, czyli symboliczna kobieta, a więc Ewa, podaje rzecz lewej pólkuli - symbolizujacej intelekt, mężczyznę, a więc Adama. Razem działając, czyli jedząc - bo takie słowo było zrozumiałe - mogą skonsumować owoc z drzewa poznania.

Kto w dawnych czasach powiedział ludziom, że tak działa ludzki mózg? Bogowie? Bóg to zawsze był byt, w którym istnieli ludzie. Miał jednak zupełnie inne cechy. Były charakterystyczne dla danej epoki. Ludzie jednakże produkowali emocje i pojęcia, gdyż nikt innym tego nie potrafi, i bogowie okazywali się nieadekwatni dla danej epoki: już jej nie opisywali, nie wyrażali. Ludzie czuli zerwaną więź, bogowie więc umierali lub byli zabijani. Co należało zrobić, aby świat był znowu zanurzonu w morzu bytu, który jest dla nas zrozumiały?