Ekstaza

Z Emma Popik : Oficjalna strona gdanskiej autorki ksiazek SF
Skocz do: nawigacja, szukaj
Ekstaza - almanach.gif

Plik:Ekstaza - Emma Popik.pdf

Ekstaza oraz Dziedzina, opowiadania zamieszczone w "Almanachu Literackim Iskier", 1986 r., 258 s. Czasami otwierają się drzwi do przeszłych wcieleń. Właściwie czym jest twórczość literacka, nasłuchiwaniem wielkich ust, które wiedzą wszystko. Kiedyś nazywano to iskrą bożą, potem nadtchnieniem. Opowiadanie Ekstaza nie było nigdzie publikowane, Dziedzina znajduje się w Tylko Ziemia. Zostało przetłumaczone na esperanto i zamieszczone w "Sferoj", czasopiśmie hiszpańskim, czym zajęła się grupa nifo. W esperanto opowiadanie nosi tytuł "Heredejo".

W opowiadaniu Ekstaza narratorką jest kobieta. Biegła na pocztę z biciem serca, marząc, by przyszedł list od ukochanej osoby. Czuła jednak, że listu nie będzie. Wracając, rozczarowana i smutna, wstąpiła, by obejrzeć jakąś wystawę sprzętu elektronicznego. W ciemnej salce usiadła w fotelu i głowę jej objęła obręcz. Zanalazła się w zupełnie innej rzeczywistości. Jak teraz wiemy, nazywamy ją rzeczywistością wirtualną. Wędruje, bywa różnymi osobami, szuka własnej tożsamości, własnego imienia: chce się dowiedzieć, kim jest i określić swoje miejśce w świecie ludzi, przedmiotów i uczuć. Nosi złotą suknię, ciasne gorsety. Suknia jest ciężka, a sznurówki gorsetów nie dają się rozwiązać. Czytelnik łatwo odgadnie te krępujące bohaterkę symbole.

"Nagle zawstydziłam się swojej sukni. Jakże była niestosowna na ten wieczór. Zbyt sztywna od złota i ciężka, kryła ramiona, które należało natrzeć mlekiem migdałowym. Zaczęłam odpinać haftki i rozplątywać sznurówki, które mnie zawsze więziły". Myślę, że nie jest to trudny problem jedynie bohaterki opowiadania i wielu czytelników musi się z nim uporać. Pokazanie go w formie literackiej na pewno pozwoli ocenić, jak sobie ktoś z tym radzi i w jakim jest miejscu.